Dobrovoľne sa priznávam, že občas navštevujem najznámejší fastfoodový reťazec. Nie je to často. Tieto prevádzky mi ale umožňujú realizovať moje detské sny o „strave budúcnosti“. Vytvorené na základe dobových sci-fi filmov a seriálov.
Trebárs také „amarouny“ z obľúbeného seriálu 80. rokov Návštevníci.
Okrem toho bola prvá prevádzka tejto korporácie na Slovensku otvorená v Banskej Bystrici. Je to prirodzené, toto Mesto predsa bude centrom post-apokalyptickej civilizácie. Zlé jazyky síce hovoria, že je to spôsobené tým, že zástupkyňou firmy pre Slovensko bola v tom čase moja bývalá spolužiačka z gymnázia Dagmar P. Mohla sa tak častejšie vracať do rodného mesta.
Pred časom reťazec nainštaloval vo svojich reštauráciách automatické kiosky na objednávanie. Hoci jeho zámerom bolo pravdepodobne ušetrenie pracovnej sily, pre nás introvertov je to spása. Miesto komunikácie s ľuďmi sa tak len ťuká do displeja. Raj pre sociofobikov.
Veľmi rýchlo som zistil, že tieto automaty majú niekoľko výhod. Tou prvou je to, že počítajú od nuly. Bežný „plebs“ totiž počíta od jednotky, kým v matematike a IT je počiatkom často nula. Ďalšou prednosťou je to, že takto môže s príslušným jedincom, ktorý odmieta bežnú komunikáciu, komunikovať samotný Vesmír. Presne to sa mi stalo.
V období od 10. júna do 2. septembra mi trikrát objednávací kiosk vydal číslo objednávky 000. Všetko sa stalo náhodne. V rozličných prevádzkach. Nečakal som zámerne, kým sa začnú objednávky blížiť k číslu 999 a počítadlo „pretečie“. Nechce sa mi počítať pravdepodobnosť takejto situácie. Tento blog však čítajú aj absolventi „matfyzu“, pracujúci v oblasti poistnej matematiky. Štatistika a pravdepodobnosť je ich denným chlebom. Kľudne môžu pravdepodobnosť napísať do komentára.
Čo mi teda Vesmír chce povedať? Pozrime sa najskôr na význam samotnej trojitej nuly.
V Austrálii je to číslo núdzového volania. Je to snáď výzva k stavu núdze v súvislosti so stravou, ktorú tu podávajú? Však čo môže byť zlé na hamburgeri, ktorý nechutí ani baktériám a plesniam? S prílohou presolených hranoliek vyprážaných na poctivom tuku. A zapitom hnedým, presladeným bublinkovým chemickým „koktailom“, ochuteným kyselinou fosforečnou. Možno to stačí len jesť „po austrálsky“. Postaviť sa pritom na hlavu.
Alebo sa toto číslo odvoláva na robota z Hviezdnych vojen, špecializovaného na etiketu, zvyky, preklady a mučenie? Neviem. Hoci zvyky, etiketu a protokol považujem za vyspelú formu mučenia.
Ide snáď o punkovú skladbu Triple Zero (Trojitá nula) z albumu Shut Your Mouth and Open Your Eyes (Drž hubu a otvor oči)? Je to sympatická výzva, obávam sa ale, že jej prvá časť je nekompatibilná s mojim povolaním IT konzultanta. A tej druhej zase nepomáha tých 6 dioptrií, ktoré nosím.
Dvojitá nula označuje číslo dverí, v ktorých sa nachádza záchod. Mám teda „o nulu viac“ ako „hajzel“?
Riešenie je preto asi jasné. Vesmír sa mi snaží naznačiť tým najbezprostrednejším spôsobom: Si nula. Trojitá. Trojnásobná.